Close

Ostatnie posty

7 pomysłów na reflektory na szynie w Twoim domu
Zastanawiasz się, jak wykorzystać reflektory na szynie w swoim domu? I bardzo dobrze! A to dlatego, że ten rodzaj...
sie 7, 2019
2 sposoby na kinkiet ścienny
Kinkiet to element oświetlenia, który często jest niedoceniany podczas planowania rozmieszczenia lamp w danym...
cze 12, 2019
Każdego dnia inna lampa - czy to możliwe?
Przyzwyczailiśmy się do tego, że kupując lampę decydujemy się na sprzęt, który w niezmienionej formie będzie nam...
cze 12, 2019

Jak oświetlić lustro w łazience?

Dodano: sty 9, 2019

Dla niektórych najbardziej centralna część łazienki, dla innych pomocny dodatek. Bez względu na to jaką rolę pełni lustro w Twojej łazience, nie możesz zaprzeczyć temu, że bez odpowiedniego oświetlenia w zasadzie mógłbyś go w ogóle nie montować - po co ma zajmować miejsce. Złe oświetlenie lustra to wieczny koszmar przy każdej czynności przed nim wykonywanej. W takiej sytuacji o dokładnym goleniu czy perfekcyjnym makijażu możesz jedynie pomarzyć. Czasem nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele zmieni niewielka zmiana. Jak zatem oświetlić lustro w łazience? Czytaj dalej!

Jak oświetlić lustro w łazience?

Od czego zacząć?

Oczywiście od początku! Po pierwsze nie zaszkodzi zorientować się w temacie oświetlenia łazienki jako takiej. Polecamy zatem zajrzeć do artykułu Jakie oświetlenie wybrać do łazienki? LED vs Halogen oraz artykułu Jak oświetlić małą łazienkę? - to da Ci ogólne pojęcie, do czego w ogóle zmierzamy.

Stąd możesz zacząć swoje poszukiwania. Masz do wyboru całą masę modeli lamp, które podkreślą w Twojej łazience dokładnie to, co chcesz z niej wydobyć. Zanim jednak całkowicie poniesie Cię fantazja, skup się na modelach z oprawami w kolorach bieli. Dobrze rozprowadzą światło, a jego barwa będzie idealna do zabiegów przed lustrem.

Kąty i wysokości czyli gdzie dokładnie zamontować lampę?

Według różnych źródeł można oszacować orientacyjne wysokości dla montażu kinkietów. Jest to ok. 152 cm wysokości w odstępie ok. 70 cm, oczywiście po obu stronach lustra. Jeśli postawiłeś na przykład na długi pojedynczy kinkiet nad lustrem, to powinien on zawisnąć na wysokości ok. 198 cm. Są to jednak wartości orientacyjne. Wiadomo, że wiele zależy od wielkości i rozmieszczenie elementów w Twojej łazience. Jakkolwiek warto od czegoś zacząć. Jeśli chodzi o kąty, jest tu jeszcze więcej zmiennych, trudno więc podać jakieś uniwersalne dane. Jest jednak dobra wiadomość dla tych, którzy zdecydowali się na lampy z białym kloszem. Nie trzeba ich ustawiać pod odpowiednim kątem, ponieważ biała oprawa zapewni równomierne rozprowadzenie strumienia światła.

Czy lampa LED sprawdzi się przy lustrze?

Dziś wiele osób stawia na lampy LED jako jedno z najbardziej energooszczędnych rozwiązań. Czy sprawdzą się jednak przy lustrze? Tak, jeśli tylko dobierzemy żarówki o odpowiedniej temperaturze barwowej. Rozwiązanie o temperaturze ponad 3500 K może okazać się za chłodne. Za jasne światło, tworzące wręcz efekt fluorescencyjny, może zepsuć atmosferę relaksu w łazience. Mniej niż 2700 K może się z kolei okazać za ciepłe i nie sprawdzi się do precyzyjnych czynności przy lustrze. Poszukuj zatem czegoś pomiędzy. Świetną opcją są ledy z możliwością regulacji. Wtedy będzie idealnie i do wymagającej precyzji pielęgnacji i do nastrojowej kąpieli.

Czy warto użyć lamp wiszących?

Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie. Choć wydaje się, że lampa wisząca będzie rozwiązaniem bardziej skierowanym na oryginalną stylizację niż na funkcjonalne oświetlenie, jeśli chodzi o lustro. Gdy łazienka posiada wysoki sufit, lampa wisząca przy lustrze może stanowić ciekawy dodatek aranżacyjny. Szukając unikalnego designu, nie zapomnij, że lampa powinna być dostosowana do użytkowania w miejscach o zwiększonej wilgotności powietrza.

Kiedy należy powiedzieć stop?

Cała zabawa na projektowaniu oświetlenia w każdym pomieszczeniu polega na zachowaniu odpowiednich warstw. Każda z nich ma określoną funkcję. Jeśli chodzi o lustro, musisz zadbać przede wszystkim o to, abyś widział wyraźnie swoją twarz i aby nie tworzyły się na niej żadne cienie z innych lamp. Wtedy możesz śmiało powiedzieć sobie “stop” i nie montować przy lustrze kolejnych źródeł światła. Jeśli uważasz, że jest ich już wystarczająco dużo, a wciąż coś nie gra, spróbuj przemyśleć zmiany w innych warstwach.

Mamy nadzieję, że ta garść informacji pomoże Ci zaprojektować idealne oświetlenie przy lustrze. Pamiętaj, że porządny plan to już połowa sukcesu. Obudź swoją kreatywność z naszymi lampami do łazienki. Jesteśmy pewni, że już wkrótce Twoja łazienka zmieni się nie do poznania.

Close