Close

Informujemy, że w dniach: 10.01 (czwartek) od godziny 15.00 do dnia 13.01 (niedziela) nasza firma będzie zamknięta.

Państwa korespondencja mailowa wysłana do naszych Pracowników oraz na adresy ogólne Firmy zostanie dostarczona.

Zamówienia złożone w sklepie internetowym LUMENPRO.PL będą realizowane począwszy od poniedziałku 14.01.2019.

Za wszelkie związane z tym niedogodności przepraszamy.

Zespół LUMENPRO.PL

X

 

Źródła światła dzielą się na:

 

    1. Żarówki – światło jest emitowane przez rozgrzany w wyniku przepływu prądu przez żarnik, najczęściej wykonany z wolframu. Żarówki są niezbyt wydajnym źródłem światła – ok. 95% dostarczonej energii jest wykorzystywana na ogrzanie żarnika i emitowane w postaci ciepła, a zaledwie 5% odzyskiwane w postaci światła. Żarnik musi cechować się wysoką temperaturą topnienia, aby był trwały w wysokiej temperaturze. Dlatego żarniki wykonuje się z wolframu, którego temperatura topnienia wynosi ok. 3420°C (dla porównania, dla stali temperatura ta wynosi ok. 1550°C).

 

    1. Żarówki halogenowe – wprowadzone na rynek w 1960 roku. Bańka wypełniona jest halogenkami (związkami bromu, chloru, fluoru lub jodu), wiążącymi odparowany wolfram zwiększającymi tym samym trwałość żarówek. Cząsteczki wolframu łączą się przy temperaturze 1400°C, przed osiągnięciem powierzchni bańki, z cząsteczkami halogenu. Po dostaniu się w pobliże rozżarzonej skrętki, pod wpływem temperatury cząsteczki wolframu oddzielają się i osadzają ponownie na skrętce, a cząsteczki halogenu powracają do obiegu. Cykl halogenkowy zwiększa trwałość żarówki i podwyższa skuteczność świetlną.

 

    1. Lampy wyładowcze – procesy powodujące świecenie zachodzą w jarzniku. Jest to hermetycznie zamknięta, przezroczysta krótka rurka, w którą wtopione są elektrody. Dzięki wyładowaniom między nimi substancja wypełniająca jarznik zaczyna świecić. Do działania lampy wyładowcze wymagają specjalnych urządzeń do zapłonu (zapłonników) i do stabilizacji wartości prądu (statecznik). Dzięki zastosowaniu statecznika lampy wyładowcze nie migają podczas włączania i pracy (co jest związane ze „skokami” napięcia).

 

    1. Diody (LED) − źródłem światła są tu przemiany energetyczne na poziomie atomowym zachodzące w półprzewodnikach (np. węglik) krzemu. Dzięki specjalnym własnościom półprzewodników, wzbudzone przez prąd elektryczny atomy zachowują się w sposób, który powoduje wydzielanie światła. Proces ten nazywa się elektroluminescencją, Diody są źródłami światła o wysokiej wydajności, ale emitują światło monochromatyczne (jednobarwne) – czerwone, niebieskie, zielone. Kolor zależy od napięcia prądu, którym wzbudzana jest dioda.

 


Close