Close

Informujemy, że w dniach: 10.01 (czwartek) od godziny 15.00 do dnia 13.01 (niedziela) nasza firma będzie zamknięta.

Państwa korespondencja mailowa wysłana do naszych Pracowników oraz na adresy ogólne Firmy zostanie dostarczona.

Zamówienia złożone w sklepie internetowym LUMENPRO.PL będą realizowane począwszy od poniedziałku 14.01.2019.

Za wszelkie związane z tym niedogodności przepraszamy.

Zespół LUMENPRO.PL

X

Stopień ochrony (szczelności) oprawy określa się przy pomocy tzw. klasyfikacji IP. Według niej, oprawy oświetleniowe oznaczane są dwucyfrowym symbolem (kodem) IP.


1. Znaczenie pierwszej cyfry kodu IP

Pierwszy znak (IPx0): zabezpieczenie przed ciałami stałymi (zgodnie z PN-EN 60529:2003)

Poziom

Rodzaj ochrony

0

brak ochrony

1

ochrona przed ciałami o wielkości ponad 50 mm (przypadkowy dotyk dłonią)

2

ochrona przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm (przypadkowy dotyk palcem)

3

ochrona przed ciałami o wielkości ponad 2,5 mm (przypadkowy dotyk drutem lub wkrętakiem)

4

ochrona przed ciałami o wielkości ponad 1 mm (cienkie narzędzie, cienki przewód)

5

ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach nie zakłócających pracy urządzenia

6

całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu

2. Znaczenie drugiej cyfry kodu

Drugi znak (IP0x): zabezpieczenie przed wnikaniem wody (zgodnie z PN-EN 60529:2003)

Poziom

Rodzaj ochrony

0

brak ochrony

1

ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo (z kondensacji)

2

ochrona przed kroplami wody padającymi na obudowę pod kątem 15° względem położenia normalnego

3

ochrona przed kroplami padającymi pod kątem 60° od pionu

4

ochrona przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz)

5

ochrona przed strumieniem wody z dowolnego kierunku

6

ochrona przed silnymi strumieniami wody lub zalewaniem falą z dowolnego kierunku

7

ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1 m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30 min

8

ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości)

9

ochrona przed zalaniem strugą wody pod ciśnieniem (80-100 barów, o temperaturze do +80 °C) zgodnie z normą DIN 40050

 

3. Najczęściej spotykane zestawienia stopni ochrony IP 

Poziom

Rodzaj ochrony

IP 00

Oprawa oświetleniowa bez ochrony przed wnikaniem obcych ciał stałych i ochrony osób przed dotykiem lub zbliżeniem do wewnętrznych części czynnych oraz ochrony wyposażenia wewnątrz oprawy przed szkodliwym wnikaniem wody.

IP 20

Oprawa oświetleniowa zabezpieczona przed wnikaniem obcych ciał stałych o średnicy przekraczającej 12,0 mm oraz przed dotykiem lub zbliżeniem do wewnętrznych części czynnych, palca lub podobnego przedmiotu, o długości nieprzekraczającej 80,0 mm. Brak ochrony wyposażenia wewnątrz oprawy przed szkodliwym wnikaniem wody.

IP 23

Oprawa oświetleniowa zabezpieczona przed wnikaniem obcych ciał stałych o średnicy przekraczającej 12,0 mm oraz przed dotykiem lub zbliżeniem do wewnętrznych części czynnych, palca lub podobnego przedmiotu, o długości nieprzekraczającej 80,0 mm. Oprawa zabezpieczona przed rozpyloną wodą padającą pod kątem do 60 stopni od pionu.

IP 33

Oprawa oświetleniowa zabezpieczona przed wnikaniem obcych ciał stałych o średnicy przekraczającej 2,5 mm oraz przed dotykiem lub zbliżeniem do wewnętrznych części czynnych za pomocą narzędzia, drutu itp. o średnicy lub grubości przekraczającej 2,5 mm. Oprawa zabezpieczona przed rozpyloną wodą padającą pod kątem do 60 stopni od pionu.

IP 43

Oprawa oświetleniowa zabezpieczona przed wnikaniem obcych ciał stałych o średnicy przekraczającej 1,0 mm oraz przed dotykiem lub zbliżeniem do wewnętrznych części czynnych za pomocą drutu lub taśmy o średnicy lub grubości przekraczającej 1,0 mm. Oprawa zabezpieczona przed rozpyloną wodą padającą pod kątem do 60 stopni od pionu.

IP 44

Oprawa oświetleniowa zabezpieczona przed wnikaniem obcych ciał stałych o średnicy przekraczającej 1,0 mm oraz przed dotykiem lub zbliżeniem do wewnętrznych części czynnych za pomocą drutu lub taśmy o średnicy lub grubości przekraczającej 1,0 mm. Oprawa zabezpieczona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku.

IP 54

Oprawa oświetleniowa pyłoodporna oraz zabezpieczona przed dotykiem lub zbliżeniem do wewnętrznych części czynnych za pomocą drutu lub taśmy o średnicy lub grubości przekraczającej 1,0 mm. Niewielka ilość pyłu przedostaje się do wnętrza oprawy, lecz jest tak mała, że nie wywiera ujemnego wpływu na jej pracę. Oprawa zabezpieczona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku.

IP 65

Oprawa oświetleniowa pyłoszczelna oraz zabezpieczona przed dotykiem lub zbliżeniem do wewnętrznych części czynnych za pomocą drutu lub taśmy o średnicy lub grubości przekraczającej 1,0 mm. Pył nie przedostaje się do wnętrza oprawy. Oprawa zabezpieczona przed strugami wody. Woda z dyszy skierowana na oprawę z dowolnego kierunku nie powinna wywoływać szkodliwych skutków.

IP 68

Oprawa oświetleniowa pyłoszczelna oraz zabezpieczona przed dotykiem lub zbliżeniem do wewnętrznych części czynnych za pomocą drutu lub taśmy o średnicy lub grubości przekraczającej 1,0 mm. Pył nie przedostaje się do wnętrza oprawy. Oprawa zabezpieczona przed głębokim zanurzeniem, dostosowana do długotrwałego zanurzenia w wodzie w warunkach określonych przez wytwórcę. Na ogół oznacza to wyposażenie oprawy w hermetyczne zamknięcie, jednak dla niektórych typów może to oznaczać możliwość przedostawania się wody do  wnętrza, lecz jedynie w sposób niewywołujący szkodliwych skutków.

 


Close