Close

Ostatnie posty

Nowoczesność, wygoda i funkcjonalność, tak bardzo potrzebna w każdym domu -odkurzacze centralne
W dzisiejszych czasach odkurzacze to rzecz niezbędna, realnym i praktycznym wyborem do Twojego domu, wygodne i proste...
kwi 8, 2020
5 pytań, które powinieneś sobie zadać zanim kupisz i zamontujesz lampę wiszącą
Lampy wiszące to jeden z tych rodzajów oświetlenia, który daje naprawdę dużo możliwości i umożliwi Ci idealne...
lut 26, 2020
9 wskazówek jak wybrać idealny kinkiet
Już nie raz pisaliśmy o tym, że kinkiet to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów lamp, który świetnie odnajdzie...
lut 26, 2020

5 pytań, które powinieneś sobie zadać zanim kupisz i zamontujesz lampę wiszącą

Dodano: lut 26, 2020

Lampy wiszące to jeden z tych rodzajów oświetlenia, który daje naprawdę dużo możliwości i umożliwi Ci idealne podkreślenie charakteru danego pomieszczenia, jak i wyrażenie Twojej osobowości. Te lampy są zarówno funkcjonalne, jak i niesamowicie estetyczne. Mogą służyć jako oświetlenie główne, ale sprawdzą się także świetnie w roli oświetlenia zadaniowego. Bez względu jednak na to, czy powiesisz je nad zlewem w kuchni, nad wysepką czy też w przedpokoju, pamiętaj aby stosować się do kilku praktycznych porad. Dzięki nim Twoja lampa będzie prezentować się idealnie. Jakie to porady? Przedstawiamy je dziś, odpowiadając na 5 najczęściej nurtujących Was pytań dotyczących lamp wiszących.

5 pytań, które powinieneś sobie zadać zanim kupisz i zamontujesz lampę wiszącą

1. Na co zwrócić uwagę pod względem designu lampy?

Zanim kupisz lampę wiszącą weź pod uwagę przede wszystkim charakter swojego domu i styl, w jakim jest urządzony. Oceń, czy pomieszczenia są raczej minimalistyczne i nowoczesne, czy przytulne i rustykalne. Określ, czy Twój dom prezentuje się bardziej klasycznie i tradycyjnie, czy też eklektycznie z przymrużeniem oka. Następnie szukaj lampy, która albo uzupełni istniejące aranżacje albo będzie stanowiła jakiś ciekawy kontrast.

Na przykład w aranżacjach rustykalnych świetnie sprawdzi się lampa z oprawą stylizowaną na antyk. We wnętrzach eklektycznych dobrym pomysłem będzie lampa z oprawą z kolorowego szkła. W nowoczesnych przestrzeniach z kolei pięknie będą się prezentować proste, eleganckie lampy z oprawami chromowanymi lub ze szczotkowanego złota. Dokładnie takie jak ta urzękająca lampa wisząca LED EVE.

Następny krok to określenie, gdzie dokładnie lampa ma zawisnąć. Umieszczenie jej nad stołem oznacza, że zazwyczaj będzie to jedna lampa wisząca, która doda scenerii dramatyzmu. Z kolei nad wysepką sprawdzą się lampy w większej ilości. Przyjmij tu tzw. zasadę trzech - trzy identyczne lampy wiszące. Dla ludzkiego oka wzory stworzone z liczb nieparzystych są o wiele przyjemniejsze.

2. Jakiej wielkości lampę wybrać?

Najlepiej trzymać się zasady: duża przestrzeń - duża lampa, mała przestrzeń - mała lampa. Rozmiar lampy wiszącej musi harmonizować z wielkością pokoju oraz znajdujących się w nim mebli. Duży pokój jadalny to dobre miejsce na jakiś większy żyrandol nad stołem. Jednak mały kącik śniadaniowy zdecydowanie bardziej doceni mniejszą lampę wiszącą. Jeżeli wieszasz lampy w rzędzie nad wysepką, weź pod uwagę, iż ich średnica powinna być o ok. 25 cm mniejsza niż szerokość wysepki. W ten sposób zostawisz “wolną przestrzeń” na głowy siedzących.

3. Na jakiej wysokości zawiesić lampę?

Tu wszystko zależy od tego, gdzie lampa ma zawisnąć i jaką ma spełniać rolę. Jeśli chodzi o lampę nad stołem w jadalni, powinna wisieć na wysokości ok. 75 cm nad blatem. Należy tu także wziąć pod uwagę wzrost domowników. Generalnie chodzi o to, aby lampa dawała światło na stół, ale nie raziła po oczach. Jeśli natomiast stół używany jest jako biurko, lepszą wysokością będzie ok. 40 cm. W przypadku gdy lampa wisząca ma spełniać rolę oświetlenia głównego, należy zawiesić ją w miarę wysoko, tj. ok. 2 m od ziemi. Kolejna ważna sprawa to wysoki sufit. Jeśli w Twoim domu sufit znajduje się na wysokości większej niż 2,5 m na każde 30 cm więcej podnieś lampę o ok. 7 cm.

4. Kiedy dobrym pomysłem jest użycie kilku lamp w rzędzie?

Lampy wiszące w rzędzie to zawsze doskonałe rozwiązanie dla długich stołów w jadalni i wysepek kuchennych. Kluczem do właściwej kompozycji jest balans między lampami, a pozostałymi elementami przestrzeni. W niektórych przypadkach można złamać zasadę trzech, np. krótka, szeroka wysepka w małej kuchni. Wtedy świetnie będą się prezentować 2 większe lub nawet 1 wisząca lampa. Podkreśli ona wysepkę, jednocześnie nie zagracając przestrzeni. Wieszając lampy w rzędzie, pamiętaj aby odstęp między źródłami światła (nie krawędzią oprawy) wynosił ok. 75 cm.

5. Czy do lampy użyć ściemniacza?

Użycie ściemniacza to zawsze świetny pomysł! Po pierwsze da Ci on kontrolę nad oświetleniem i pozwoli dobrać dawkę światła odpowiednią na daną chwilę. Po drugie ściemniacz pozwoli Ci zaoszczędzić energię i obniżyć rachunki za prąd.

Odpowiadając sobie na powyższe 5 pytań, jesteś już całkiem dobrze przygotowany do zakupu odpowiedniej lampy wiszącej do Twojego domu. Nie zwlekaj zatem i już teraz znajdź ten jedyny, idealny model. Owocnych poszukiwań i udanych zakupów!

Close