Close

Ostatnie posty

2 sposoby na kinkiet ścienny
Kinkiet to element oświetlenia, który często jest niedoceniany podczas planowania rozmieszczenia lamp w danym...
cze 12, 2019
Każdego dnia inna lampa - czy to możliwe?
Przyzwyczailiśmy się do tego, że kupując lampę decydujemy się na sprzęt, który w niezmienionej formie będzie nam...
cze 12, 2019
Jaki prezent dla dziecka ? Zdradzamy nasze pomysły
Każde dziecko czeka na swoje urodziny. Jeśli jeszcze nie myślałeś o prezencie dla swojej pociechy, to zrób to teraz....
cze 12, 2019

Jak wybrać kinkiet do swojego domu - praktyczne porady

Dodano: gru 4, 2018

Kinkiet - magiczne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia czy też zwykły dodatek dla niektórych przestrzeni? My zdecydowanie głosujemy za opcją numer jeden! Kinkiety to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w przedpokoju, w salonie, a nawet w łazience. Idealnie komponują się z żyrandolami, lampami wiszącymi czy plafonami. Mogą pełnić rolę światła zadaniowego, dekoracyjnego oraz akcentującego. Mały, ale za to funkcjonalny kinkiet może sporo namieszać w aranżacji. Dzisiaj przedstawiamy kilka porad na temat tego, jak dobrać odpowiedni kinkiet do swojego domu.

Jak wybrać kinkiet do swojego domu - praktyczne porady

Solo czy w parze?

Pojedynczy kinkiet to dobra opcja nad biurko, nad zlew w kuchni czy w rogu pomieszczenia. W każdym innym przypadku zdecydowanie polecamy kinkiety w parze lub nawet w grupach. Taka para świetnie sprawdzi się po obu stronach lustra zarówno w łazience, jak i w przedpokoju, czy nawet przy sypialnianej toaletce. Para kinkietów idealnie podkreśli również jakieś dzieło sztuki, np. nieco większy obraz. Atrakcyjną symetrię utworzą także kinkiety zawieszone po obu stronach kominka. W zależności od rodzaju lampy możesz ją dopasować do mniej i bardziej nowoczesnych aranżacji.

Gdzie kinkiet sprawdzi się jako oświetlenie zadaniowe?

Rozwiązań jest naprawdę wiele. Ich wspólną cechą jest to, że pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Świetnym pomysłem jest na przykład kinkiet na ścianę z regulowanym ramieniem w sypialni. My polecamy kinkiet CLEO OZZO. Możesz go wykorzystać do czytania, rozwiązywania krzyżówek, czy jakiejkolwiek innej czynności, którą lubisz wykonywać przed snem. Zapewni także dawkę światła podkreślającego romantyczny nastrój tego pomieszczenia. Regulowane ramię z kolei pozwoli Ci na dostosowanie wysokości lampy do potrzeby danej chwili.

TIP: Jak wysoko zamontować kinkiet? Najlepiej umieścić go mniej więcej na wysokości wzroku, kiedy siedzisz na łóżku. Wtedy będzie dawał Ci odpowiednią dawkę światła i nie będzie Cię razić.

Kinkiet ze źródłem światła skierowanym w górę czy w dół?

Jeśli Twój sufit jest w jakiś sposób unikatowy, mogą to być oryginalne sklepienia lub jakieś detale architektoniczne, świetnym pomysłem są kinkiety ze źródłem światła skierowanym w górę. Podkreślą, co trzeba i stworzą niepowtarzalny nastrój. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj będą się one dobrze komponować z sufitem białym lub w jasnych kolorach. Kinkiety ze źródłem światła skierowanym w dół to najczęściej dobre oświetlenie zadaniowe. Sprawdzą się w kąciku do czytania, czy też na przykład w kąciku nauki dla dzieci.

Mamy też trzecią opcję - kinkiety, które otwarte są z obu stron, umożliwiając strumieniowi światła wydostawanie się zarówno górą, jak i dołem. To idealny sposób na zniwelowanie nudy na pustej ścianie. Ten rodzaj kinkietów będzie wyglądał doskonale w przestrzeniach bez mebli takich jak na przykład przedpokój czy schody. Dzięki temu na pustej ścianie będzie można wyeksponować 100% efektu świetlnego. Do takiej aranżacji świetnie nada się kinkiet Flavio.

Jak wysoko i w jakiej odległości od siebie zawiesić kinkiety

Jeśli wysokość pomieszczenia to około 2,5 m, dobrze jest przyjąć zasadę montażu kinkietów na wysokości około 1,9 m od podłogi. Jeśli to nie zadziała dobrze w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu, możesz spróbować sztuczki z oknem. Odmierz około 15 cm od górnej krawędzi okna i na tej wysokości rozmieść kinkiety w pokoju. Jeśli montujesz kinkiety ze światłem skierowanym do góry, miej na uwadze, aby zachować przynajmniej około 30 cm odległości od sufitu, ale nie więcej niż około 90 cm.

Jeśli chodzi o odległości między kinkietami, można się pokusić o 2 ogólne rady. Jeśli na ścianie znajduje się jakiś duży element, np. okno czy kominek, kiniety zamontuj centralnie po obu stronach. Jeśli mają znaleźć się także na innych ścianach w tym pomieszczeniu, zamontuj je w lustrzanym odbiciu. Jeżeli natomiast chcesz urozmaicić długą pustą przestrzeń na ścianie, możesz zamontować 2 kinkiety na długości mniej więcej ¼ od obu końców ściany.

Jaki kinkiet najlepiej sprawdzi się w przedpokoju?

To wszystko oczywiście zależy od aranżacji tego pomieszczenia. W jednych najlepiej będzie użyć kinkietów tradycyjnych czy nawet stylizowanych na retro, jak na przykład kinkiet Pineto. Inne natomiast pokochają nowoczesne lampy, takie jak Lampa Roy. Warto jednak trzymać się zasady, że raczej nie będą one stanowić światła głównego i że w większości będą spełniać rolę dekoracyjną. Dlatego też unikaj w nich źródeł światła o większej mocy, a jeśli nawet niech będa one stonowane przez klosz. Dobrze jest także postawić na jakiś oryginalny design oprawy.

Co z kinkietem w łazience?

W łazience kinkiety najlepiej odegrają rolę oświetlenia lustra. Dobrym pomysłem są kinkiety z mleczno białymi kloszami. Rozprowadzone w ten sposób światło zgrabnie oświetli przestrzeń i będzie idealne do korzystania z lustra. Jeśli zdecydujesz się na mniejszy model, jak na przykład kinkiet CLEO. odmierz około ¼ długości od górnej krawędzi lustra. To powinno pomóc Ci zainstalować lampy na odpowiedniej wysokości. Kiniety w kształacie prostokąta, takie jak kinkiet Daisy. najlepiej dobrać tak, aby swoją długością odpowiadały długości lustra. Wtedy całość kompozycji będzie prezentować się bardzo korzystanie.

Kinkiet często kojarzy się z tradycyjnością - jak wpasować go w nowoczesną przestrzeń?

Nowoczesna architektura to przede wszystkim proste formy. Wybierając do niej kinkiet, wybierz produkt o wysokiej jakości. Tutaj bardziej niż w innego rodzaju pomieszczeniach będzie liczyć się jakość wykonania. Do nowoczesnego wnętrza wybierz kinkiety, które podkreślą jego proste linie. Idealnie sprawdzą się lampy z dodatkiem drewna, kamienia, szkła lub metalu. Zdziwisz się, jak dobry efekt możesz osiągnąć. Dla nowoczesnego domu polecamy na przykład lampa ROY.

A co jeśli w ścianie nie ma ułożonego zasilania pod kinkiety?

Jeśli chcesz zamontować kinkiety na ścianie nieprzygotowanej pod takie oświetlenie, niestety będziesz musiał przygotować się na nieco bałaganu. Przyda się elektryk i ktoś, kto załata ścianę po skończonym montażu. Jeśli jednak to dla Ciebie za dużo, rozglądnij się za rozwiązaniami bezprzewodowymi. Niestety wybór modeli będzie tu mocno ograniczony, jednak nowe oświetlenie nie będzie skutkować dziurami w ścianie. Wybór należy do Ciebie.

Stosując się do tych praktycznych porad, z pewnością wybierzesz idealne kinkiety do każdego pomieszczenia w swoim domu. Pamiętaj, że podstawą jak zawsze jest solidny plan. Po co poprawiać 2 razy, skoro można zrobić raz a porządnie. Powodzenia!

Close