Close

Ostatnie posty

Jak oświetlić lustro w łazience?
Dla niektórych najbardziej centralna część łazienki, dla innych pomocny dodatek. Bez względu na to jaką rolę pełni...
sty 9, 2019
Jaką lampę do czytania wybrać dla różnych przestrzeni?
Na długie wieczory nie ma lepszego leku niż kubek gorącej herbaty oraz dobra lektura. Do takiej przyjemności warto...
sty 8, 2019
Jak wybrać kinkiet do swojego domu - praktyczne porady
Kinkiet - magiczne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia czy też zwykły dodatek dla niektórych przestrzeni? My...
gru 4, 2018

Jak maksymalnie wykorzystać korzyści oświetlenia zewnętrznego?

Dodano: wrz 13, 2018

Oświetlenie zewnętrzne często bywa niedoceniane. Skupiamy się na oświetleniu każdego zakamarka wewnątrz domu, a niejednokrotnie lampy na zewnątrz traktujemy po macoszemu. I zupełnie niesłusznie, ponieważ oświetlenie zewnętrzne ma wiele korzyści. Bez względu na to czy jesteś właścicielem dużego domu jednorodzinnego czy też połowy niewielkiego bliźniaka, nie lekceważ potęgi lamp zewnętrznych. Oczywiście samo zamontowanie oświetlenie w kliku miejscach jeszcze nie czyni cudów. Dlatego też dzisiaj podpowiadamy Ci, jak zrobić to z głową, żeby maksymalnie wykorzystać jego korzyści.

Jak maksymalnie wykorzystać korzyści oświetlenia zewnętrznego?

Co możesz osiągnąć?

Zanim dowiesz się, jak wykręcić jak najwięcej z oświetlenia zewnętrznego, uświadom sobie, co w ogóle może Ci ono zaoferować. Wtedy też lepiej pojmiesz istotę naszych wskazówek. Zatem korzyści na jakie możesz liczyć w związku z montażem oświetlenia zewnętrznego to:

 • zwiększone bezpieczeństwo - nie tylko pomaga poruszać się wokół domu, ale także może pokrzyżować plany potencjalnemu złodziejowi,
 • szybka lokalizacja drogi - każda ścieżka wokół domu będzie perfekcyjnie widoczna nawet w najciemniejszą noc,
 • uczucie gościnności - zapewnia ciepłe powitanie zarówno domownikom, jak i gościom,
 • efekt estetyczny - podkreśla ciekawe rozwiązania architektoniczne lub naturalne ukształtowanie terenu,
 • porządek w przestrzeni - dzieli strefy przestrzeni wokół domu zgodnie z ich przeznaczeniem,
 • nocne grillowanie - nawet kiedy zaczyna robić się ciemno dość wcześnie, Ty wciąż możesz cieszyć się sezonem na grillowanie,
 • podnosi wartość domu dzięki zwiększonej estetyce - przydatne na co dzień dla oka oraz dla portfela, kiedy zdecydujesz się sprzedać dom.

To wszystko możesz osiągnąć dzięki odpowiednim lampom zamontowanym w odpowiednich miejscach. Ale jak to zrobić? I tu właśnie zaczyna się nasza lista wskazówek.

Planuj rozsądnie

Jak zawsze najlepiej jest zacząć od porządnego planu. Tu jednak jego stworzenie wygląda nieco inaczej niż w przypadku oświetlenia wewnętrznego. Dobrym sposobem na ugryzienie tego tematu jest przechadzka wokół domu z latarką. Z łatwością odnajdziesz ciemne miejsca, które koniecznie należy oświetlić przez wzgląd na bezpieczeństwo. Bez problemu ocenisz także, które elementy ogrodu warto podkreślić dla efektu estetycznego. Tak samo jak w przypadku wnętrza domu, pomyśl o różnych rodzajach oświetlenie czyli oświetlenie główne, zadaniowe oraz dekoracyjne.

Nie zapomnij o charakterystycznych miejscach, które niezwykle skorzystają na dodatkowym oświetleniu. Są to między innymi drzwi frontowe, basen, stopnie, podjazd, drzwi do garażu, ścieżki, patio czy miejsce na grilla. Kiedy będziesz decydował o tym, gdzie zamontować lampy, weź także pod uwagę kąt padania stróżki światła. Urządź wszystko tak, aby nikogo nie oślepić. Czasami najlepszym rozwiązaniem będzie światło rozproszone lub delikatne światło dekoracyjne.

Wybieraj adekwatnie do miejsca

Przemyśl, jakie modele lamp najlepiej podkreślą przestrzeń wokół Twojego domu. Możliwości jest naprawdę cała masa, także warto je wykorzystać w sposób rozsądny. Oprócz tradycyjnych latarni, lamp wiszących, opraw sufitowych czy kinkietów ściennych na rynku pojawia się coraz to więcej nowych rozwiązań. Możesz postawić na przykład na oświetlenie w postaci niewysokich słupków, które idealnie nadaje się do zwiększenia widoczności przy różnego rodzaju ozdobnych ścieżkach, stopniach czy długich podjazdach. Podobną funkcję spełnią oprawy do oświetlenia ścieżek i zajmą przy tym o wiele mniej miejsca. Ciekawym pomysłem są też źródła światła skierowane w górę, które oryginalnie podkreślą efektowne rośliny, elementy architektoniczne czy na przykład konstrukcje wodne.

Określ swój styl

Bezpieczeństwo to jedno, ale estetyka to drugie. Jedno bez drugiego nie da zamierzonego efektu. Określ zatem, jaki styl będzie reprezentować Twoje oświetlenie zewnętrzne. Oto kilka pytań, które powinieneś sobie zadać:

 • Czy chcesz, aby harmonizowało z lampami wewnątrz domu?
 • Czy chcesz podkreślić rozdzielność wewnętrznych i zewnętrznych aranżacji?
 • Czy zależy Ci na dużych dekoracyjnych lampach, które przyciągną uwagę?
 • Czy wolisz minimalistyczny styl, gdzie na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim strumień światła, dopiero potem oprawa?
 • Jaki generalnie styl najbardziej Ci odpowiada rustykalny, Art Deco, skandynawski, inny?

Ostatnimi czasy oświetlenie zewnętrzne wcale nie odbiega pod względem różnorodności od tego wewnętrznego. Jeśli tylko określisz, jaki styl Cię interesuje, z pewnością znajdziesz idealne dla siebie lampy.

Nie lekceważ technikaliów

Przestrzeń wokół domu bez dwóch zdań jest wymagająca. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą bardzo szybko uszkodzić Twoje nowe lampy, jeśli nie będą one spełniały określonych wymagań. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy obudowy są wodoodporne, jeśli lampa będzie wystawiona bezpośrednio na działanie deszczu. Jeżeli znajduje się pod zadaszeniem, warto zadbać oto, aby obudowa miała podwyższoną odporność na wilgoć. Dzięki temu Twoje oświetlenie będzie cechowało się długą żywotnością, a Ty będziesz mógł cieszyć się nim przez więcej niż kilka letnich miesięcy.

Rozważ nowe trendy

Jak donoszą designerskie czasopisma w tym roku coraz bardziej popularne staje się zjawisko, które w przenośni możemy nazwać pokojem zewnętrznym. Wielu posiadaczy domów nie zadowala się już jedynie stolikiem i miejscem na grill. W zamian tworzą na zewnątrz domu przestrzeń, która staje się jego swoistym przedłużeniem. W pełni funkcjonalny “pokój” wyposażony może być w stół, krzesła, kanapę, fotel, palenisko. To wszystko sprawia, że przestrzeń ta staje się wielofunkcyjna, dając Ci możliwość relaksu, spożywania posiłków czy nawet ich przygotowywania. Stworzenie takiego miejsca i dodanie mu blasku odpowiednim oświetlenie zmaksymalizuje efekt estetyczny i znacznie podniesie wratość Twojego domu. Zapewniamy, że ta przestrzeń stanie się ulubionym miejscem całej rodziny i każdego gościa.

Kiedy będziesz już gotowy, aby podjąć wyzwanie oświetlenia zewnętrznego, koniecznie sprawdź, jakie lampy zewnętrzne przygotowaliśmy dla Ciebie w sekcji ogród. Latarka w dłoń i do dzieła!

Close