Close

Ostatnie posty

Jak oświetlić lustro w łazience?
Dla niektórych najbardziej centralna część łazienki, dla innych pomocny dodatek. Bez względu na to jaką rolę pełni...
sty 9, 2019
Jaką lampę do czytania wybrać dla różnych przestrzeni?
Na długie wieczory nie ma lepszego leku niż kubek gorącej herbaty oraz dobra lektura. Do takiej przyjemności warto...
sty 8, 2019
Jak wybrać kinkiet do swojego domu - praktyczne porady
Kinkiet - magiczne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia czy też zwykły dodatek dla niektórych przestrzeni? My...
gru 4, 2018

Jakie włączniki i gniazdka do domu?

Dodano: lis 28, 2018

To, jakie włączniki i gniazdka wybrać do domu, to kwestia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim użyteczności i bezpieczeństwa. Na co należy zwracać uwagę, wybierając te elementy?

Hager

Jakie włączniki i gniazdka do domu?

Włączniki światła Hager/Berker do domu – zastanów się, jakich potrzebujesz.

Planując wykończenie bądź remont mieszkania, staniemy przed wyborem elementów takich jak włączniki światła. Powinny one być dostosowane do naszych potrzeb, a te zależą w dużym stopniu od charakteru pomieszczenia. Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność końcowych elementów instalacji, należy dobrać je tak aby współgrały z pozostałymi elementami. Kiedy przydać się mogą włączniki światła z dwoma przyciskami? Na pewno wtedy, gdy używamy lampy wyposażonej w kilka żarówek i nie chcemy zawsze korzystać z całej jej mocy. To dobre rozwiązanie także do sterowania oświetleniem bocznym – złożonym z kinkietów, które możemy zapalać niezależnie.

Jakie włączniki do pokoju dziecięcego?

W sypialni najmłodszych członków rodziny panować musi łagodność i poczucie bezpieczeństwa – jakie włączniki do pokoju dziecięcego wybrać, aby nam w tym pomogły? Pytanie brzmi raczej: w jaki sposób je podłączyć.

Pamiętajmy, że odwiedzać pokój malucha możemy często w nocy, a zbyt jaskrawe światło nie będzie wówczas przyjemne. Zatem jeśli zamontujemy małą ścienną lampkę, to dobrze jest mieć możliwość włączenia jej już przy wejściu. Przy podwójnym włączniku nietrudno o pomyłkę. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie dwóch włączników jeden pod drugim, wtedy łatwiej będzie zapamiętać, który steruje głównym światłem, a który dodatkowym. Można bez trudu znaleźć w ofercie producentów podwójne włączniki w jednej ramce, które zapewniają estetyczny wygląd całości. Dobrym rozwiązaniem będą również ściemniacze zestawione z lampą LED, która daje możliwość sterowania natężeniem światła. Do pokoju dziecięcego, a także do przedpokoju, na klatkę schodową czy do naszej sypialni, przydatny może być też podświetlany włącznik światła. Łatwo go zlokalizujemy, a do tego w pomieszczeniu nie będzie nigdy w stu procentach ciemno.

Wybór gniazdek do domu – bezpieczeństwo przede wszystkim

Berker

Co najmniej tak samo ważną kwestią, jak wygodne włączniki, jest wybór gniazdek do domu. Te powinny spełniać wymogi zróżnicowane w zależności od pomieszczeń. Na pewno rzeczą, o jaką warto zadbać, jest to, aby każde z gniazdek wyposażone było w uziemienie. Szczególnie uważnie trzeba dobrać gniazdka, jeżeli w domu są małe dzieci. Raczkujący bobas może nieświadomie włożyć rączkę do kontaktu, a rozwijająca się wyobraźnia dwulatka sprawi, że otwór w ścianie wydawać się będzie świetnym elementem zabawy. Zanim nauczymy malucha, by nie igrał z prądem, może upłynąć trochę czasu. Bezpieczeństwo zapewnić pomogą gniazdka z osłoną toru prądowego. Wskazane w domach z dziećmi są również gniazda elektryczne z osłoną – można ją też kupić osobno, do nałożenia na już istniejące gniazdka.

Jakie gniazdka do łazienki?

W pomieszczeniu kąpielowym korzystamy z coraz większej liczby elektrycznych urządzeń – a jednocześnie gniazdka do łazienki wiążą się z podwyższonym ryzykiem. W jaki sposób zabezpieczyć się przed porażeniem prądem i przed zwarciem, które może uszkodzić całą instalację? W łazienkach, szczególnie w pobliżu wanny, prysznica czy umywalki montuje się specjalnie przystosowane gniazda bryzgoszczelne. Ochronę przed kontaktem wody z instalacją elektryczną zapewnią nie tylko szczelne plastikowe osłony gniazd, ale dodatkowo dobrze jest zdecydować się na połączenie gniazd z wyłącznikiem różnicoprądowym. Kiedy pojawi się zagrożenie – np. woda chlapnie do wnętrza gniazdka – zasilanie zostanie automatycznie odcięte, dzięki czemu unikniemy przede wszystkim porażenia, ale także uszkodzenia instalacji.

Nie tylko zwykłe włączniki – sterowanie światłem i urządzeniami w domu

Pamiętajmy, że gniazda elektryczne i włączniki światła to w dzisiejszych domach nie wszystko. Coraz częściej stosowane są rolety zewnętrze, które wymagać będą odpowiedniego łącznika do podłączenia obwodów sterujących góra-dół. Podobne rozwiązania stosowane są także w bramach garażowych. Dom jednorodzinny potrzebuje koniecznie również włączników schodowych, a ponadto coraz więcej urządzeń montowanych jest podtynkowo. W naszym kolejnym wpisie wrócimy do porad dotyczących gniazdek i włączników oraz innych elementów instalacji. 

Hager

Inergia Sp. z o.o. Budowlana 9 20-469 Lublin

Tel: 81 441 69 15 
Tel: 728 831 127

Godziny pracy: 8.00–16.00, od poniedziałku do piątku

Obsługa klienta: sklep@lumenpro.pl
Reklamacje: reklamacje@lumenpro.pl
Wyceny: wyceny@lumenpro.pl

Close