Close

Ostatnie posty

2 sposoby na kinkiet ścienny
Kinkiet to element oświetlenia, który często jest niedoceniany podczas planowania rozmieszczenia lamp w danym...
cze 12, 2019
Każdego dnia inna lampa - czy to możliwe?
Przyzwyczailiśmy się do tego, że kupując lampę decydujemy się na sprzęt, który w niezmienionej formie będzie nam...
cze 12, 2019
Jaki prezent dla dziecka ? Zdradzamy nasze pomysły
Każde dziecko czeka na swoje urodziny. Jeśli jeszcze nie myślałeś o prezencie dla swojej pociechy, to zrób to teraz....
cze 12, 2019

Jakie włączniki i gniazdka do domu?

Dodano: lis 28, 2018

To, jakie włączniki i gniazdka wybrać do domu, to kwestia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim użyteczności i bezpieczeństwa. Na co należy zwracać uwagę, wybierając te elementy?

Hager

Jakie włączniki i gniazdka do domu?

Włączniki światła Hager/Berker do domu – zastanów się, jakich potrzebujesz.

Planując wykończenie bądź remont mieszkania, staniemy przed wyborem elementów takich jak włączniki światła. Powinny one być dostosowane do naszych potrzeb, a te zależą w dużym stopniu od charakteru pomieszczenia. Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność końcowych elementów instalacji, należy dobrać je tak aby współgrały z pozostałymi elementami. Kiedy przydać się mogą włączniki światła z dwoma przyciskami? Na pewno wtedy, gdy używamy lampy wyposażonej w kilka żarówek i nie chcemy zawsze korzystać z całej jej mocy. To dobre rozwiązanie także do sterowania oświetleniem bocznym – złożonym z kinkietów, które możemy zapalać niezależnie.

Jakie włączniki do pokoju dziecięcego?

W sypialni najmłodszych członków rodziny panować musi łagodność i poczucie bezpieczeństwa – jakie włączniki do pokoju dziecięcego wybrać, aby nam w tym pomogły? Pytanie brzmi raczej: w jaki sposób je podłączyć.

Pamiętajmy, że odwiedzać pokój malucha możemy często w nocy, a zbyt jaskrawe światło nie będzie wówczas przyjemne. Zatem jeśli zamontujemy małą ścienną lampkę, to dobrze jest mieć możliwość włączenia jej już przy wejściu. Przy podwójnym włączniku nietrudno o pomyłkę. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie dwóch włączników jeden pod drugim, wtedy łatwiej będzie zapamiętać, który steruje głównym światłem, a który dodatkowym. Można bez trudu znaleźć w ofercie producentów podwójne włączniki w jednej ramce, które zapewniają estetyczny wygląd całości. Dobrym rozwiązaniem będą również ściemniacze zestawione z lampą LED, która daje możliwość sterowania natężeniem światła. Do pokoju dziecięcego, a także do przedpokoju, na klatkę schodową czy do naszej sypialni, przydatny może być też podświetlany włącznik światła. Łatwo go zlokalizujemy, a do tego w pomieszczeniu nie będzie nigdy w stu procentach ciemno.

Wybór gniazdek do domu – bezpieczeństwo przede wszystkim

Berker

Co najmniej tak samo ważną kwestią, jak wygodne włączniki, jest wybór gniazdek do domu. Te powinny spełniać wymogi zróżnicowane w zależności od pomieszczeń. Na pewno rzeczą, o jaką warto zadbać, jest to, aby każde z gniazdek wyposażone było w uziemienie. Szczególnie uważnie trzeba dobrać gniazdka, jeżeli w domu są małe dzieci. Raczkujący bobas może nieświadomie włożyć rączkę do kontaktu, a rozwijająca się wyobraźnia dwulatka sprawi, że otwór w ścianie wydawać się będzie świetnym elementem zabawy. Zanim nauczymy malucha, by nie igrał z prądem, może upłynąć trochę czasu. Bezpieczeństwo zapewnić pomogą gniazdka z osłoną toru prądowego. Wskazane w domach z dziećmi są również gniazda elektryczne z osłoną – można ją też kupić osobno, do nałożenia na już istniejące gniazdka.

Jakie gniazdka do łazienki?

W pomieszczeniu kąpielowym korzystamy z coraz większej liczby elektrycznych urządzeń – a jednocześnie gniazdka do łazienki wiążą się z podwyższonym ryzykiem. W jaki sposób zabezpieczyć się przed porażeniem prądem i przed zwarciem, które może uszkodzić całą instalację? W łazienkach, szczególnie w pobliżu wanny, prysznica czy umywalki montuje się specjalnie przystosowane gniazda bryzgoszczelne. Ochronę przed kontaktem wody z instalacją elektryczną zapewnią nie tylko szczelne plastikowe osłony gniazd, ale dodatkowo dobrze jest zdecydować się na połączenie gniazd z wyłącznikiem różnicoprądowym. Kiedy pojawi się zagrożenie – np. woda chlapnie do wnętrza gniazdka – zasilanie zostanie automatycznie odcięte, dzięki czemu unikniemy przede wszystkim porażenia, ale także uszkodzenia instalacji.

Nie tylko zwykłe włączniki – sterowanie światłem i urządzeniami w domu

Pamiętajmy, że gniazda elektryczne i włączniki światła to w dzisiejszych domach nie wszystko. Coraz częściej stosowane są rolety zewnętrze, które wymagać będą odpowiedniego łącznika do podłączenia obwodów sterujących góra-dół. Podobne rozwiązania stosowane są także w bramach garażowych. Dom jednorodzinny potrzebuje koniecznie również włączników schodowych, a ponadto coraz więcej urządzeń montowanych jest podtynkowo. W naszym kolejnym wpisie wrócimy do porad dotyczących gniazdek i włączników oraz innych elementów instalacji. 

Hager

Inergia Sp. z o.o. Budowlana 9 20-469 Lublin

Tel: 81 441 69 15 
Tel: 728 831 127

Godziny pracy: 8.00–16.00, od poniedziałku do piątku

Obsługa klienta: sklep@lumenpro.pl
Reklamacje: reklamacje@lumenpro.pl
Wyceny: wyceny@lumenpro.pl

Close