Close

Ostatnie posty

Jak oświetlić lustro w łazience?
Dla niektórych najbardziej centralna część łazienki, dla innych pomocny dodatek. Bez względu na to jaką rolę pełni...
sty 9, 2019
Jaką lampę do czytania wybrać dla różnych przestrzeni?
Na długie wieczory nie ma lepszego leku niż kubek gorącej herbaty oraz dobra lektura. Do takiej przyjemności warto...
sty 8, 2019
Jak wybrać kinkiet do swojego domu - praktyczne porady
Kinkiet - magiczne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia czy też zwykły dodatek dla niektórych przestrzeni? My...
gru 4, 2018

7 błędów popełnianych przy wyborze lamp do mieszkania

Dodano: lip 11, 2017

Często tworząc aranżację wnętrza, za mało uwagi poświęca się odpowiedniemu dopasowaniu oświetlenia. To nieco powierzchowne traktowanie tego zagadnienia, powoduje popełnianie wielu błędów związanych z projektowaniem instalacji elektrycznej oraz wybranie lamp do mieszkania. Warto zadbać o ten element wystroju, gdyż światło jest w stanie podkreślić atmosferę pomieszczenia i oddać jego charakter. Zły dobór lamp może zniwelować cały nakład pracy, włożony w projektowanie idealnego wystroju i mieć inne nieprzyjemne konsekwencje dla domowników. Warto więc poznać 7 błędów popełnianych przy wyborze lamp do mieszkania i dowiedzieć się, jak ich unikać.

7 błędów popełnianych przy wyborze lamp do mieszkania

Błąd 1: Za dużo punktów świetlnych w pomieszczeniu

 

Jak się okazuje, nadmiar nigdy nie jest dobry. Podobnie jest w przypadku rozplanowywania punktów świetlnych we wnętrzu. Często planując instalację oświetlenia, wybiera się taktykę „im więcej, tym lepiej”. Warto przy tym pamiętać, że takie rozwiązanie znacznie podnosi wydatki na energię elektryczną, a w większości wypadków dodatkowe światło jest zbędne.

Za dużo punktów świetlnych

Za dużo punktów świetlnych

 

Błąd 2: Za mało źródeł światła w pomieszczeniu

 

Przesada w żadną stronę nie jest dobra. Unikając nadmiaru źródeł światła, nie można doprowadzić do sytuacji, gdy pomieszczenie będzie niedoświetlone. Najczęstszym błędem popełnianym przy dobieraniu oświetlenia, jest zdecydowanie się na jedną, dużą lampę sufitową, zapominając, że w wielu pomieszczeniach niezbędne jest doświetlenie konkretnych miejsc. Przykładem są kuchnia, jadalnia lub gabinet. Umieszczając światło punktowe w odpowiednich strefach takich jak blat kuchenny, stół, biurko lub miejsce do czytania, można z jednej strony zadbać o oczy, a z drugiej obniżyć rachunki.

Za mało punktów świetlnych

 

Błąd 3: Niedopasowanie wyglądu lamp do stylistyki pomieszczenia

 

Często wydaje się, że lampy mają w pomieszczeniu jedynie charakter funkcjonalny. Nic bardziej mylnego! Przemyślane i dopracowane projekty designerów sprawiają, że cechę tę można z łatwością połączyć z wyszukaną stylistyką. Dzięki temu lampa staje się istotnym elementem wystroju, dopasowując się do całościowej aranżacji. Brak harmonii ujawnia się także w nieprzemyślanym doborze typu lampy – przykładowo w klimatycznej sypialni warto zadbać o nastrojowe źródło światła w postaci lampy stojącej z abażurem.

Lampa podłogowa z abażurem

 

Błąd 4: Wykorzystywanie tylko jednego typu lamp

 

Lampy wiszące, plafony, kinkiety, oczka sufitowe, reflektorki, lampy podłogowe, oświetlenie schodowe czy lampy stołowe – liczba możliwości jest naprawdę duża. Niestety często wiele osób skłania się jedynie do wykorzystania pierwszego z wymienionych rodzajów oświetlenia. Warto wystrzegać się tego błędu i łączyć różnorodne oświetlenie, dzięki czemu dom lub mieszkanie stanie się niezwykle praktycznym i przyjaznym miejscem, dopasowanym do potrzeb mieszkańców.

Jedna lampa w pokoju

Błąd 5: Nieprzemyślane rozmieszczenie

 

Projektując instalację oświetlenia należy przemyśleć rozmieszczenie wszystkich elementów – zarówno poszczególnych lamp, jak i włączników. Warto poświęcić chwilę i zastanowić się, w jaki sposób spędza się czas w danym pomieszczeniu. Często okazuje się, że włącznik czy lampa zainstalowane w mniej typowym miejscu, stają się naprawdę praktyczne. W tej kwestii nie warto trzymać się utartych rozwiązań, a jedynie kierować własną wygodą.

Lampa w niewłaściwym miejscu

Błąd 6: Niewykorzystywanie możliwości technologicznych

 

Ten błąd jest mocno związany z dwoma poprzednimi. Chodzi o to, że często projektując instalację oświetleniową, nie wie się o istniejących możliwościach technologicznych. W ofercie sklepu Lumenpro.pl dostępne są różnorodne rozwiązania takie jak czujniki ruchu, timery czy ściemniacze – w połączeniu z różnorodnymi rodzajami lamp możliwe jest stworzenie niemal każdej instalacji i dopasowanie jej do nawet najbardziej specyficznych potrzeb.

ściemnianie

 

Błąd 7: Dobranie nieodpowiedniej temperatury barwowej żarówek

 

W dużym skrócie temperatura barwowa jest to parametr określający to, czy światło emitowane przez żarówkę będzie postrzegane jako ciepłe czy zimne. Należy pamiętać o nim podczas doboru oświetlenia – zimne światło jest bardzo przydatne w pomieszczeniach, w których powinna panować atmosfera pracy, ale raczej nie pomoże w budowaniu klimatycznej, przytulnej sypialni. 

Temperatura barwowa

Inergia Sp. z o.o. Budowlana 9 20-469 Lublin

Tel: 81 441 69 15 
Tel: 728 831 127

Godziny pracy: 8.00–16.00, od poniedziałku do piątku

Osługa klienta: sklep@lumenpro.pl
Reklamacje: reklamacje@lumenpro.pl
Wyceny: wyceny@lumenpro.pl

Close