Close

Ostatnie posty

Czy zewnętrzne lampy solarne to rozwiązanie dla Ciebie? ZA I PRZECIW
Kiedy przychodzi czas na rozplanowanie oświetlenia zewnętrznego, często łapiemy się za głowę, nie bardzo wiedząc od...
maj 14, 2019
3 propozycje lampy wiszącej dla miłośników symetrii i geometrii
Symetria to doskonały sposób na design dla osób, które nie lubią artystycznego nieładu. Czasem jednak trudno znaleźć...
maj 14, 2019
Jak oświetlić lustro w łazience?
Dla niektórych najbardziej centralna część łazienki, dla innych pomocny dodatek. Bez względu na to jaką rolę pełni...
sty 9, 2019

5 błędów popełnianych przy wyborze oświetlenia do kuchni

Dodano: lip 4, 2017

Dobrze zaprojektowana kuchnia sprawi, że gotowanie stanie się czystą przyjemnością. Niezwykle istotnym elementem zarówno tego, jak i każdego pomieszczenia, jest oświetlenie. Warto przemyśleć dokładnie jego instalację tak, aby móc cieszyć się wyjątkową ergonomiczną kuchnią. Konieczne jest jednak wystrzeganie się kilku błędów, które mogą skutecznie zniwelować szanse na osiągnięcie zamierzonego efektu.

5 błędów popełnianych przy wyborze oświetlenia do kuchni

1. Myślenie jedynie o funkcjonalności

 

Pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka są często postrzegane jedynie przez pryzmat ich funkcjonalności. W konsekwencji tego, brakuje w nich ciekawych, estetycznych rozwiązań, które mogłyby podnosić poziom swobody i komfortu. Warto unikać tego błędu również przy wyborze oświetlenia – przykładem jest zastosowanie żarówek o różnej temperaturze barwowej, które odpowiednio rozmieszczone, pozwolą z jednej strony na gotowanie, a z drugiej umożliwią zorganizowanie nastrojowej kolacji.

Równomierne oświetlenie w kuchni jest bardzo trudne do osiągnięcia ze względu na dużą ilość sprzętów kuchennych i mebli. Ponadto górne szafki i półki zawieszone nad blatem kuchennym uniemożliwiają jego oświetlenie za pomocą lampy wiszącej. W miarę możliwości powinno się oświetlić kuchnię kilkoma lampami np oczkami sufitowymi podtynkowymi lub natynkowymi , lampami oświetlającymi blat kuchenny, lampami nad stołem, co minimalizuje to ilość zacienionych miejsc.

W powyższym rysunku mamy przykład wnętrza oświetlonego przy użyciu tylko jednej lampy. W rezultacie kuchnia pełna jest cieni, a miejsce przy blacie kuchennym jest zasłonięte przez osobę gotującą. Już na etapie projektowania mieszkania należy zaplanować rozmieszczenie kilku punktów oświetleniowych w kuchni. Warto o tym pamiętać aranżując kuchnię.

 

2. Niedopasowanie temperatury barwowej

 

Jeżeli już mowa o temperaturze barwowej światła, to często popełnianym błędem jest zastosowanie wyłącznie jednego rodzaju żarówek. Lepszym rozwiązaniem jest zróżnicowanie oświetlenia – wykorzystanie ciepłego światła nad stołem i nieco zimniejszego nad blatem. Warto przy tym pamiętać, że pierwszy rodzaj oświetlenia zwiększa odczuwanie przytulności pomieszczenia, natomiast drugi jest stosowany w miejscach, gdzie konieczne jest skupienie i uzyskanie atmosfery pracy.

 

3. Niewykorzystywanie ciekawych rozwiązań

 

Błąd ten nie dotyczy jedynie technologii, ale również zachowawczości w przypadku przełamywania konwencji. Często zdarza się, że ustawia się stół pod lampą wiszącą, nawet jeżeli nie jest to najbardziej korzystne rozwiązanie. Podyktowane jest to niechęcią do przeprowadzania prac remontowych w celu zmiany układu oświetlenia. Rozwiązaniem tego problemu jest na przykład zastosowanie lampy stojącej – modele takie jak BIANCA TS-061121FCH Azzardo, ORLANDO 5103F/BL lub MAGMA 25-0467-21-82 mogą być przy tym świetnym uzupełnieniem aranżacji. Jednocześnie ma tutaj miejsce inny błąd – nieprzemyślana instalacja oświetleniowa, o której będzie mowa w następnym akapicie.

Na powyższym przykładzie widzimy, jak poprawia oświetlenie w pomieszczeniu, gdzie zastosowano kilka równomiernie rozwieszonych lamp. Powierzchnia blatu kuchennego jest bardzo dobrze oświetlona dzięki zastosowaniu dodatkowych lamp.

Miejsca oznaczone napisem "słaby cień" są niedoświetlone - natężenie światła jest tam wyraźnie słabsze. Miejsca oznaczone znakiem "X" są najlepiej oświetlone - w tych punktach zasięg świecenia poszczególnych lamp pokrywa się.

Kuchnia na rysunku 2 jest dosyć dość oświetlonym wnętrzem. Byłoby to wystarczające oświetlenie w kuchni, gdzie spędza się mało czasu, a prace tam wykonywane nie wymagają dużo światła. Przy pracach kuchennych bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie np wieczorem. Dlatego własnie w tym pomieszczeniu bardzo ważna jet równomierność oświetlenia.

W przypadku gdy w pomieszczeniu wstępuje duża różnica natężenia światła (miejsca oznaczone X i "słaby cień"), oczy zmuszone są do ciągłej pracy, co w konsekwencji prowadzi do szybszego męczenia się, a nawet do bólu głowy. Tego chcielibyśmy uniknąć, tym bardziej kiedy uwielbiamy gotować i ma to dla nas być przyjemność.

Dobrze oświetlona kuchnia poprawia nasze samopoczucie, a przebywanie w niej nie męczy wzroku. Zaledwie kilka dodatkowych punktów świetlnych wzmacnia światło w całym pomieszczeniu i likwiduje cienie na obrzeżach.  

 

4. Nieprzemyślane umiejscowienie lamp, gniazdek i włączników

 

Rozważając tę kwestię można dostrzec, że czasami zdarza się myślenie bardziej o estetyce niż funkcjonalności. Odnosi się to przykładowo do lamp szafkowych – chociaż pięknie podkreślają walory wnętrza, to ich głównym zadaniem jest doświetlenie przestrzeni roboczej. Należy więc unikać sytuacji, gdy umiejscowi się taką lampę nad fragmentem blatu, który przewiduje się zagospodarować jako przestrzeń pod mikrofalówkę. Podobnie rzecz ma się z włącznikami i gniazdkami. Znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy funkcjonalnością i estetyką może wydawać się trudne, jednakże w rzeczywistości jest to zadanie, z którym profesjonalni projektanci nie mają problemu.

 

5. Brak łagodnego światła na noc

 

Osobom, które mają w zwyczaju odwiedzanie kuchni nocą – przykładowo w celu wypicia szklanki wody – zdarzyło się z pewnością zostać oślepionym przez gwałtowne zapalenie światła. Aby tego uniknąć, może warto rozważyć zainstalowanie delikatnego światła, które byłoby bardziej komfortowe w nocy dla oczu. Może to być oświetlenie meblowe. Pomocne również będą żarówki o małej mocy czy ściemniacze obrotowe lub przyciskowe.

Zastosowanie oświetlenia w różnych punktach pomieszczenia pozwala na regulowanie natężenia światła w zależności od potrzeby - mocne i jasne światło podczas wykonywania prac kuchennych, delikatne światło podczas wieczornej kolacji.  

Dobierz oświetlenie do kuchni z nami ! 

Close